
Avlyser Tønsberg Boatshow
– Norboat gjør det vanskelig å gjennomføre årets båtmesse i Tønsberg, sier arrangør Frode Sundsdal i en pressemelding.
Til tross for flere forsøk på å finne løsninger, har arrangørene nå tatt den tunge beslutningen om å kansellere årets arrangement.
– Vi har virkelig gjort alt vi kunne, men det er ikke mulig å gjennomføre en bærekraftig messe med sunn økonomi i år, sier arrangør Frode Sundsdal. Bakgrunnen for avgjørelsen skyldes først og fremst tidspunktet for Norboats nylig lanserte nasjonale båtmesse i Bærum, som ble lagt til helgen rett etter den allerede annonserte datoen for Tønsberg Boatshow.
– Vi annonserte datoen for årets messe allerede på fjorårets avslutningsdag, slik vi alltid gjør. Når Norboat – bransjeorganisasjonen vi selv er medlem av – velger å legge en konkurrerende nasjonal messe 45 minutter unna, helgen etter vår dato, opplever vi det som ekstremt illojalt. Det har i praksis tatt livet av årets arrangement, da logistikken ikke gikk opp, sier Sundsdal.
Et forsøk på å redde årets messe
Etter kunngjøringen fra Norboat, forsøkte Sundsdal og de største forhandlerne i regionen å snu seg rundt ved å flytte Tønsberg Boatshow til siste helg i mai. Håpet var å bevare arrangementet og samtidig unngå kollisjon med Asker.
– Vi trodde vi kunne klare det, men responsen fra utstillere har uteblitt. Så sent som fredag i forrige uke var vi optimister, men dessverre gikk det ikke likevel. Når man legger arrangementet så sent i sesongen og samtidig har lav respons, kan vi ikke lenger forsvare å stenge av en hel bydel for et arrangement som ikke holder mål. Vi har et ansvar for både publikum og kommunen, og derfor velger vi å avlyse nå, før vi påfører oss et enda større økonomisk tap, sier Sundsdal.
Full støtte fra lokalt næringsliv
Jon Willy Klausen, daglig leder i Memo i Tønsberg, som tidligere har vært medeier i messen sammen med Herholdt Andersen, uttrykker sterk støtte til beslutningen:
– Vi er veldig misfornøyd med hvordan dette har blitt håndtert. Frode og hans team har gjort en fantastisk jobb med å utvikle Tønsberg Boatshow til det den er i dag. Dette er en viktig arena for hele bransjen i vår region, og det er trist at Norboats valg får slike konsekvenser. Vi støtter Sundsdal 100 prosent i avgjørelsen om å avlyse, og deler hans frustrasjon.
Den største utstilleren håper på retur i 2026
Den største utstilleren på Tønsberg Boatshow gjennom flere år, Vrengen Maritime, støtter beslutningen om å utsette årets messe til 2026. Daglig leder Jørn Hennig stiller seg bak uttalelsene fra både Frode Sundsdal og Memo-leder Jon Willy Klausen, og uttrykker stor skuffelse over situasjonen:
– For oss har den første helgen i mai på brygga i Tønsberg vært selve starten på båtsesongen. I fjor opplevde vi et svært godt salg og enorm respons fra publikum. At vi nå mister denne muligheten, er utrolig synd. Men vi kan ikke stå alene på brygga sammen med et minimum antall utstillere, sier Hennig. Han understreker at Tønsberg Boatshow har vært en viktig og godt etablert arena for å møte både nye og eksisterende kunder. – Vi håper og tror at vi er tilbake neste år – på tradisjonelt tidspunkt, første helgen i mai, avslutter Jørn Hennig.
Avhengige av engasjement og samarbeid
I 2024 arrangerte Frode Sundsdal og Boatshow AS tre store folkefester på brygga i Tønsberg: Tønsberg Boatshow i mai, VM i Dødsing 18. mai og Tønsberg Båtrace i august. Alle arrangementene trakk titusener av besøkende og ble gjennomført i strålende vær. Nå står han igjen med Tønsberg Båtrace 8/10 August.
– Vi opplever en generell usikkerhet både i markedet og samfunnet. Næringslivet inntar en forsiktig holdning. For å kunne fortsette å arrangere både messer, gratis folkefester og idrettsarrangement for publikum, er vi avhengige av støtte fra utstillere, partnere, kommunen og sponsorer," avslutter Sundsdal.